Най-голямата ценност е доверието на потребителите, Добромир Ганев
с това започна IX национална конференция INSPIRE TO HIGHER 2023 по случай празника на професионалните брокери в България организирана он НСНИ. Каузата за регулация в бранша за подобряване на бизнес средата бе подчертана отново, но с нов акцент:
Адаптация и още по-усърдна работа заедно с внедряване на нови технологии и мисъл за предстоящата Зелена трансформация
Динамиката в развитието на дигитализацията и геополитическите промени ще бъдат главни влияеще фактори за бизнеса и икономиката.
Конференциата бе разделена на два панела. Първият панел, с модератор Добромир Ганев-Председател на УС на НСНИ, бе насочен към важни теми свързани с финанси, демографски въпроси и възможностите за справяне на хората със задаващите се промени в начина на кредитиране, в размера на лихвите по кредитите, които неминуемо плавно ще се покачат защото, както бе споделено на събитието, не е логично в Европа те да са 6-7%, а у нас в България да са 2,7-3%. Очакванията са догодина лихвата по ипотеките да достигне до към 4%. Тоест, увеличението ще е с около 1% на основния лихвен процент по ипотеките.
Г-н Кузман Илиев, Председател на Съюза за стопанска инициатива сподели, че сравнено с физическите лица покачването ще е много по-осезаемо за фирмите и икономиката като цяло.
На конференцията се засегна темата за безработицата, която ще е тема №1 през 2024 година според Веселин Петров, Изпълнителен директор на ДСК Дом ЕАД. Няма да е инфлацията, за която постоянно навсякъде се говори.
Губиш пари ако ги държиш на депозит, каза Илиев.
Инфлацията
Инфлацията няма да спре – това е извода направен от специалистите. Петрола се покачва, газта също. Това са и част от основните притеснения за предприемачите – покачване на разходите и спадане на приходите. Те се изправят пред предизвикателства свързани с труда на хората и тяхната заетост. Сякаш не усещайки процесите, които се случват докато Европа се тресе от Ковид 19 през последните 2-3 години, сега се изправяме пред проблеми свързани със задаващата се безработица.
Тези тревожни за икономиката изводи, наистина са обезпокоителни. Най-вече за хората, които биха били подложени на ефектите от тях.
На конференцията се подчерта, че хората с приходи инвестират в недвижими имоти защото имотите дават сигурност. Останалите са предпазливи и се оглеждат опитвайки се да преценят ситуациата. Тези, които разполагат с буфери, харчат депозитите си. Но дали това е добре за тях?
Зелената трансформация
Себестойността на строителството действително ще се покачи значително през следващите години, каза Кузман Илиев
Но това е само едната страна на предстоящите икономически промени. Променя се и климата. Във Франция например вече затварят вътрешни полети. Оказва се, че авиацията представлява проблем за Зелената трансформация. Проблема е, че може да дойде ден в който ние няма да има как да отидем в Европа, не че Европа няма да иска да дойде при нас. Това констатираха участниците в първия панел на конференциата с мото Кризи, климат, демография, лихви, еврозона – последствия и очаквания.
Зелена трансформация се прави от богати общества. Не може да се прави от бедни общества, защото прави хората бедни!
Скоро всички нови сгради трябва да са с енергийно потребление близко до 0-ла. Това означава, че тези сгради трябва да са с намалена енергийна потребност, да имат интегрирани възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), като например фотоволтаици, соларни термални системи, термопомпи и т.н. Тоест, тези нови сгради следва да отговарят на енергиен сертификат клас А. У нас, според сегашните изисквания, новите сгради трябва да отговарят на клас В.
На дискусията специалистите изразиха мнение, че трансформацията няма как да се случи до Януари 2024 година когато е предвидено. Просто не е реалистично и вероятно закона ще претърпи изменение относно срока. Но със сигурност тези новости в Европейските директиви и законите у нас ще влезнат в сила до 3-4 години.
И въпросите са: какво ще правим когато това се случи? Подготвена ли е нашата икономика, сгради, граждани за предстоящите промени и изисквания? Какво ще им коства това? Как ще се отрази персонално на гражданите? А глобално на икономиката?
Затоплянето на климата ще намали сделките в зимните курорти
Проблема обаче съвсем не е свързан само с промените и обновяването на европейските директиви.
Подобрете си технологиите, казват от Европа.
България страда заради лошата си икономическа инфраструктура и плаща пари за вредни емисии, Европа не. Защото в Европа, все по бързо се достигат целите заложени до 2050 година за постигане на енергийно неутрални икономики. Трябва ли България да превърне екологията в своя държавна политика?
Дигитализация на парите и какви са рисковете
На IX национална конференция INSPIRE TO HIGHER 2023 участниците в първия панел ИКОНОМИЧЕСКО РАЗМЕСТВАНЕ, ПОЛИТИЧЕСКИ ПРОМЕНИ И НОВИЯТ МОДЕЛ НА МИСЛЕНЕ И ДЕЙСТВИЕ ЗА НЕДВИЖИМИТЕ ИМОТИ, повдигнаха още една гореща тема. Темата за дигиталното евро.
Дали не правим жертва по отношение на енергетиката си като се опитваме да я изтъргуваме? – попитаха риторично от трибуната. Дали не застрашаваме суверенитета и сигурността на икономиката си? Това бяха индиректните въпроси, които останаха във въздуха, но оставиха полъх на тревога в залата на конгресния център в Бургас. Следващите години трябва внимателно да следим как дигиталното евро ще навлиза в живота ни, казаха участниците. Контролирано от европейската банка, дигиталното евро може да донесе ефект на намаляване на парите които харата държат по сметките си.
Досега банките пазеха парите на хората. Сега това може да се промени…
Изводи за предстоящата 2024 година от Първи панел на IX национална конференция INSPIRE TO HIGHER 2023 по случай празника на професионалните брокери в България организирана он НСНИ
Новата 2024 година ще е предизвикателна. С повишено внимание към обема и цените. – Веселин Петров Изпълнителен директор на ДСК Дом ЕАД
Забавянето на охлаждането и вдигането на лихвите е опасно. Парите и лихвите влияят на решенията. Зелената сделка – ние сме най отзад в автобуса и автобуса ни друса! – Кузман Илиев, Председател на Съюза за стопанска инициатива
Дупката вн НОИ е 10 милиарда. При увеличаване на маскималния осигурителен доход ще има рязко иземване на доходите от населението. Това тежи много. Срока за предаване доклада за влизане в Еврозоната е до юни, а се прави с данни до април… Може БНБ да вземе по-резки мерки. Сфера недвижими имоти остава стабилна – цените ще са стабилни, лихвите ще се качат плавно с до 1% догодина – Доц.д-р Щерьо Ножаров, Икономически съветник към Българска стопанска камара
2024 година няма да е лесна, но имам положителни очаквания – Добромир Ганев, модератор на панела и Председател на УС на НСНИ
Как всичко се променя – от тенденциите до пазарните стойности, бе темата на втория панел от конференцията на НСНИ
В панела г-жа Перфанова, модератор и Зам.-председател на УС на НСНИ, зададе изключително интересен тон и въпроси свързани с т.нар. достъпни жилища, иновациите и технологиите включително изкуствения интелект и неговото бурно и бързо навлизане в живота ни.
Какво означава термина АДЕКВАТНИ ЖИЛИЩА? Това всъщност са комфортни жилища, в които сме здрави. Здравето е свързано с екологията, със света в който живеем, с околната среда и образователната инфраструктура, с културата и начина на живот.
В панела взеха участие двама главни архитекти – на град Бургас и град Созопол. Г-н Тихомир Райчев, Главен архитект на община Бургас сподели, че освен горните фактори оказващи влияние на живота ни, значение има доколко хората са удволетворени цялостно от условията на живот. И обърна внимание на образованието, на зелените паркове и места за отдих, на връзките между тях и значението на добре организираната инфраструктура и околна среда.
Г-жа Радост Георгиева, Главен архитект на община Созопол, сподели плюсовете от създадения от законодателя през 2008 година Закон устройството на черноморското крайбрежие. Тя изтъкна факта, че закона дава много предимства строителите да направят по-добър продукт за задоволяване претенциите на купувача към ваканционни имоти. Отбеляза още, че от 2016 година в Созопол има градоустройствен план, където са застъпени само изисквания за ниско жилищно строителство и ваканционно строителство. Говори и за предимството от изготвянето на предварителни мастър планове, които дават сигурност на инвеститорите и строителите. В тези мастър планове има предварително проектирана инфраструктура в т.ч. вода, канализация, електричество, улична мрежа и т.н.
И двамата главни архитекти изтъкнаха положителните страни на новите инфраструктурни проекти за градовете си, които предстоят.
Новости и мегатенденции
Г-жа Ирена Перфанова поведе специалистите в увлекателен диалог в който стана ясно, че предстои изграждането на мегаградове в глобален европейски и световен мащаб. Тези мегаградове ще привличат таланти, които са високвалифицирани хора с много умения и знания.
Проектът Неом вече се строи в Саудитска Арабия. Той представлява супермодерен мегаград насред пустинята. Дубай ще бъде като прашинка в сравнение с него. Необходимата на града енергия ще се добива от 100% възобновяеми енергийни източници. Това ще бъде един от най-екологичните градове в света, където ток ще се добива само от вятър и слънце.
На конференцията участниците във втори панел, наред с изброяване на международни проекти за умни градове, сгради и иновации споделиха и за българската фирма IPS, която е сред малкото дружества у нас, които се занимават с разработка и производство на автономни системи за децентрализирано електрифициране и умни мрежи, използващи възобновяеми енергийни източници (ВЕИ).
Много интересна бе темата за дигиталните номади. Това са хора, които си сменят локацията, купуват имоти на различни места в Европа и света, обикалят и работят независими от местоположение и време. Именно тези дигитални номади са талантите, за които стана дума по-горе. Висококвалифицирани хора носещи добавена стойност както за сферата на работата си, така и на клиентите си. Тези образовани хора, инвестират в бюджетни имоти, за места близо до природата, с красиви гледки.
Николета Кръстева, Студио за интериорен дизайн EXTRAVAGANCE design, говори за дизайна и предпочитанията на клиентите към интериор. Хората винаги ще търсят комфорт и уют, а т.нар. таймлес дизайн, характеризиращ се с непреходност и удобен интериор, ще е актуален както днес така и в бъдеще. Кръстева обърна внимание на тенденциата към мобилна среда – работен кът в дома, домашен уют в офиса.
В дискусията водена от Ирена Перфанова стана ясно, че строителите все повече обръщат внимание на интериора вътре в самите сгради предвид общите им части (коридори, фоаета, предверия, стълбища и др.).
Горните фактори от друга страна покачват оценките на имотите, сподели на свой ред Ценка Божилова, Председател на Камарата на професионалните оценители в България.
Г-жа Божилова направи много важен призив относно енергиината ефективност на сградите като цяло.
Тя подчерта, че от 2016 година има закон изискващ във всяка една оферта да има данни за емисии въглероден двуокис, за енергийна ефективност на обектите. И попита:
Има ли ги тези данни за енергийна ефективност в офертите? – Не.
Нотариусите отразяват ли данните свързани с енергиина ефективност за имотите ново строителство? – Не.
Клиентите нищо не знаят. Те не знаят откъде да търсят тази информация! – каза Божилова.
В обявите в интернет в другите Европейски страни тази информация е налице. Човек може да направи сравнение, да си направи сметка какви ще са му разходите за бъдещ период при инвестиция и при покупка на имот. У нас не може. Г-жа Божилова отправи призив тази информация да стане задължителна при публикуване на обява за продажба или отдаване под наем на имот.
Съществува регистър за сградите към Агенция за устойчиво енергийно развитие. Но не е лесен за ползване. Трудно се намира, което се търси. – сподели Ценка Божилова.
Сградите на бъдещето
Във втория дискусионен панел участниците говориха за сградите на бъдещето. Г-н Христо Николов, Член на FIABCI и журналист, разказа много интересни неща за модулните къщи, които трябва да покриват стандартите за сеизмична устойчивост. Вече са построени първите жилищни комплекси в Европа с такива модулни къщи. В България също има опити в тази посока и скоро ще имаме освен единични примери, така и комплексни.
И отново се връщаме на зелена тематика. До 2035 година трябва да спре производството на автомобили с двигатели и очакванията са градската мобилност да стане по-приятна. Христо Николов добави, че градската мобилност е много важна за привличане на хора, и че сега интересна гореща тема в света, например са летящите безпилотни таксита – вече има одобрени модели и дори създадени въздушни коридори.
Вижте Китай, където се представят първите прототипи – екологични, високотехнологични и безопастни двуместни въздушни таксита за превоз на пътници. Къде сме ние? Много далече все още от тези изглеждащи ни фантастични технологии.
Г-жа Перфанова сподели на дискусията, че сградите за съжаление все още не са пригодени за електромобилите. Все още няма електромери и удобни места за зареждането им. Тя направи сравнение с Холандия, където човек може да си зареди колата или телефона в електрическите стълбове на улицата. У нас, преди да бъдат реализирани, всичките тези важни въпроси тепърва предстои нормативно да се уреждат.
Николов добави, че предстоят новости в директивата свързана с енергийна ефективност на сградите и е много важно да следим какви ще са тези промени.
След завършване на двата панела г-н Страхил Иванов, един от основателите на НСНИ и собственик на Явлена, връчи почетно признание за приноса на Добромир Ганев и Ирена Перфанова за бранш Недвижими имоти в България.
Програмата продължи с четирима изключителни участници:
- Мартин Иванов, композитор и диригент, за Енергията и себереализацията.
- Проф. д-р Евгени Станимиров, ректор на Икономическия университет – Варна и автор на книгите „Белите петна в бизнеса“ и „Многомерна стратегия на вашия бизнес“, за Правилата на играта – как да успяваме, когато е трудно и твърде конкурентно.
- Александър Иванов, Изпълнителен директор и създател на CreateX Digital Agency, oсновател на медийната група „Дигитално Дело“, за Настоящото бъдеще и добрият гост AI (изкуствен интелект) в живота и бизнеса.
- Антоанета Пепе, Един от Топ инфлуенсърите на България, за Как да създаваме успешни видео презентации на имоти в Youtube.
Най-четени публикации за имоти:
- Удостоверение по чл.87 за наличие или липса на данъчни задължения - 79 355 views
- Промени ЗУТ 2021 – предназначение, разрешение за строеж, ателиета, жилища, кладенци, летни кухни, гаражи - 76 002 views
- Кота било, кота корниз, застроена площ - 51 514 views
- ВИДОВЕ СГРАДИ С НОСЕЩИ СТЕНИ. СГРАДИТЕ В КОИТО ЖИВЕЕМ. - 44 094 views
- КАКВО ТРЯБВА ЗА ИЗДАВАНЕ НА УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗА ТЪРПИМОСТ НА СТРОЕЖ – (§ 16 от ДР на ЗУТ) и за ИЗДАВАНЕ НА АКТ ЗА УЗАКОНЯВАНЕ НА СТРОЕЖ? - 43 662 views
- Как и при какви условия се отменя договор за имот? Сделка. Недействителност. - 37 074 views
- Кадастър и Агенция по вписванията – имотни въпроси,идентификатор на имот,бланки, заявления, удостоверения - 27 652 views
- Имоти - 25 600 views
- Договор за наем – ключови моменти - 22 069 views
- Узаконяване на незаконни пристройки. Законен и незаконен строеж. - 20 240 views
- Покупка на имот – плащане на цена - 19 568 views
- Удостоверение за тежести – давност и максимален срок, в който важи - 19 459 views
- Стени в сградата. Монолитно и панелно строителство. - 19 353 views
- Как става заличаване на ипотека в ДСК – стари законни ипотеки - 18 608 views
- Покривни конструкции и покривки. Покрив. - 17 258 views