КАКВО ТРЯБВА ЗА ИЗДАВАНЕ НА УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗА ТЪРПИМОСТ НА СТРОЕЖ – (§ 16 от ДР на ЗУТ) и за ИЗДАВАНЕ НА АКТ ЗА УЗАКОНЯВАНЕ НА СТРОЕЖ?

ИЗДАВАНЕ НА АКТ ЗА УЗАКОНЯВАНЕ НА СТРОЕЖ-(§ 184 от ПЗР към ЗИД на ЗУТ)
НЕОБХОДИМИ ДОКУМЕНТИ
1. Заявление по образец;
2. Документ за собственост;
3. Проекти заснемане за узаконяване;
4. Становище от инженер-конструктор;
5. Декларации от заинтересованите лица;

ЦЕНА
3 пъти по-висока от предвидената по общия ред такса за разрешение за строеж

СРОК:
1 месец

ПОДПИСВА СЕ ОТ:
Главен архитект на Столична община или на района

ЗАБЕЛЕЖКА:
Услугата се извършва от: Главен архитект на Столична община за строежи от 1, 2 и 3 категория и Районната администрация за строежи от 4 и 5 категория;

ИЗДАВАНЕ НА УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗА ТЪРПИМОСТ НА СТРОЕЖ – (§ 16 от ДР на ЗУТ)
НЕОБХОДИМИ ДОКУМЕНТИ
1. Заявление свободен текст;
2. Актуална скица, издадена от районната администрация по местоположение на обекта
3. Документ за собственост, а при съсобственост на имота – нотариално заверено съгласие от всички собственици;
4. Декларация за периода, в който е завършена сградата /нотариално заверена/;
5. Копия от подробните устройствени планове към момента на построяване на сградата и действащите към настоящия момента на построяване на сградата и действащите към настоящия момент /заверени от районната администрация/
6. Геодезическо заснемане на сградата, изработено от правоспособно лице, с отразена етажност, площ и отстояния до имотни и регулационни граници;
7. При намалени отстояния следва да се представят нотариално заверени съгласия от всички собственици на съседните УПИ (имоти)
8. Снимков материал на обекта
9. Други

Срок за предоставяне на услугата

14 дни/7 дни/4 дни

Информация за плащане

ЦЕНА:

За обикновена услуга 250 лв.

За експресна услуга 500 лв.

За бърза услуга 375 лв.

Начини на плащане

– По банков път

Информацията е взета от сайта на Столична община

Свързана информация: Узаконяване на незаконни пристройки. Законен и незаконен строеж.





Най-четени публикации за имоти:


Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

11 мнение в КАКВО ТРЯБВА ЗА ИЗДАВАНЕ НА УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗА ТЪРПИМОСТ НА СТРОЕЖ – (§ 16 от ДР на ЗУТ) и за ИЗДАВАНЕ НА АКТ ЗА УЗАКОНЯВАНЕ НА СТРОЕЖ?

  1. Маргарита Атанасова каза:

    Здравейте.Въпросът ми е следният:През2006 г.закупихме постройка в вилна зона от жена която е придобила парцела по параграф4 от закона за ЗП за отдих и земеделски труд с площ от 1000кв.м..В момента притежаваме нотариален документ за сделката.и заплащане данък сграда и бит.отпадъци към общината към която принадлежи.Сградата е построена през1985г.Има ли право общината да предлага този парцел на търг за продажба като неурегулиран поземлен имот/земеделски/И какви са нашите права и възможности?

    1. Десислава Щебетовска каза:

      Здравейте, придобили сте постройката без земята. Защо не ви е била прехвърлена тогава?
      По въпроса: намерете добър адвокат. След това бих отишла в общината и бих провела разговор с кмета. Мисля, че парцела първо трябва да бъде предложен на вас от собственика му. Кой е собственик на земята сега? Имайте предвид, че е много важно да говорите с добър адвокат, който да разгледа документите и да изговорите вашия имотен казус. Споделете, ако желаете, после как се е разрешил въпроса.
      С уважение,
      Десислава Щебетовска

  2. Шери Даил каза:

    Здравейте!
    Искаме да си закупим къща с всички документи, но към къщата изглежда е имало веранда, впоследствие са я затворили
    И сега тези 15 кв.м. нямат документ
    Брокерът излиза с разни номера, а собственицит са чужденци и не живеят в България
    Къщата е на ъгъл и не пречи на никого, и е на 3- 4 м.отстояние от улицата
    Колко ще ни струва, удостоверението за търпимост?
    Благодаря, предварително!

    1. Десислава Щебетовска каза:

      Здравейте,
      удостоверение за търпимост струва както следва и както съм споделила в статията:
      За обикновена услуга 250 лв.
      За експресна услуга 500 лв.
      За бърза услуга 375 лв.
      Уверете се първо, че действително ви е нужно удостоверение за търпимост. Попитайте нотариуса при който ще изповядвате сделката за въпросната веранда. Скоро ще направя видео по темата в моята поредица Имотни казуси в YouTube тук: https://www.youtube.com/playlist?list=PLMOD1ctNMGSv8Codaw4k1H2u-M4kxNGbh.
      Поздрави,
      Десислава Щебетовска

  3. Христо каза:

    Имам едно питане….еми ако съседа не иска да се разпише защото сме в лоши отношения ….кво се прави…има ли план Б

    1. Щебетовска каза:

      Здравейте. Съгласно на § 127. ал.1 от ПР на ЗУТ за да има един строеж характер на „търпим“ е необходимо кумулативното наличие на две условия:
      1. да е изграден до 31.ІІІ.2001
      2. да е бил допустим по действащите подробни градоустройствени планове и по правилата и нормативите, регулиращи строителството по време на изграждането му, или да е допустим, съгласно правилата на ЗУТ и нормативни актовете, които са действали по времето, когато са извършени.
      Според начина на застрояване на сградите в съседни УПИ, те могат да бъдат свързано или свободно застроени. Трябва да знаете дали при вас е налице свободно застрояване, има ли издавани строителни книжа за обекта, в съответствие с изискванията на чл.41 ал.2 от ЗУТ. Нарушени ли са изискуемите отстояния от вътрешни регулационни граници към съседни имоти и за тях има или няма изрично съгласие от собствениците на тези имоти, което е индиция за търпимост на строежите.
      Моя съвет накратко е: свържете се с адвокат, и то добър адвокат. Бих ви препоръчала адв. Бисерка Маринова, с която работя и аз. Тя е изключително компетентна и със сигурност ще Ви помогне.
      Успех и благодаря за запитването!

  4. Айхан каза:

    Здравейте, имам постройка лятна кухня която не е озаконена, искам да си искарам удостоверение за търпимост, като допълвам че постройките са над 3 м. отстояние от съседните имоти.
    Колко ще ми струва това.

  5. Ивелина Стефанова каза:

    Съседите ми искат да строят къща на два етажа. Искат да се подпиша в общината за търпимост, въпреки, че ще строят на 5м от границата. Имало някакви нови изисквания, че всички съседи трябва да са съгласни със строежа, въпреки че ще е на отстояние 3м от границата. Така ли е?

    1. Щебетовска каза:

      Здравейте, отстоянията зависят от ПУП – Подробния устройствен план, от границите на имота с други съседи, от различни фактори касаещи височината на сградата / вашата и тази, която ще строят съседите/. По закон има изисквания за засенчване на съседните сгради, има изисквания за посоките /изток, запад, север, юг/ и редица други фактори. Поинтересувайте се във Вашата община. Говорете с главния архитект, попитайте за тези неща. Най-добре отидете заедно със съседите, с техните проекти и с вашите архитектурни проекти от вашата къща. Първо говорете със специалист, след това се подписвайте. Да не се окаже, че не става въпрос само за разстояние, а за височина и т.н. Поздрави.

  6. Alyosha Filipov каза:

    Jena mi e sobstvenik na cqloto dvorno mqsto i na 3/4 ot kushtata.Drugata 1/4 samo ot kushtata e na sestra i,nasledstvo ot tqhnata maika.Sestrata na jena mi e omujena i jivee pri supruga si zakonno.Kushtata v koqto jiveem sus jena mi e na dva etaja,vtoriat ot koito e nezakonen.Kak moje jena mi da uzakoni vtoriat etaj samo na neino ime,bez sestra i da ima dql v nego ????.Durja da odbeleja che sestra i otkazva vsqkakuv vid sporazomenia.Mnogo molq odgovorete mi

    1. Щебетовска каза:

      Ще ви кажа моето мнение по въпроса. Съветвам ви да се консултирате с добър юрист.
      Най важното според мен е да се постигне споразумение със сестрата на жена ви. Защото ако етажа е построен до 1987г. ще е необходимо да се извади удостоверение за търпимост. Ако обаче е построен след това и не попада в рамките на парграф 16 ал.2, в който е казано че строежа трябва да е осъществен и деклариран пред одобряваща инстанция (за периода 87г. до 98г) е незаконен и подлежи на премахване. Строежа е незаконен ако е без одобрени инвестиционни проекти и/или без разрешение за строеж, и други предвидени от закона изисквания.
      Според чл.183 от ЗУТ: (1) В съсобствен урегулиран поземлен имот може да се извърши нов строеж, надстрояване или пристрояване от един или повече съсобственици въз основа на договор в нотариална форма с останалите собственици.
      (2) Надстрояване или пристрояване на сграда – етажна собственост, се разрешава въз основа на договор за учредяване на право на надстрояване или пристрояване със собственика на урегулирания поземлен имот в нотариална форма и декларация-съгласие с нотариална заверка на подписите от всички собственици в етажната собственост.
      (3) Когато държавата или общината е съсобственик на урегулиран поземлен имот, договорите по ал. 1 и 2 се сключват в писмена форма. Когато държавата или общината е собственик на имот в сграда – етажна собственост, съгласието по ал. 2 е в писмена форма. Условията и редът за сключване на договорите от държавата и общините по ал. 1 и 2, както и за даване на съгласие по ал. 2, се определят съответно с правилника за прилагане на Закона за държавната собственост и с наредбата по чл. 8, ал. 2 от Закона за общинската собственост.
      (4) (Нова – ДВ, бр. 17 от 2009 г.) За издаване на разрешение за нов строеж, съответно за надстрояване или за пристрояване в съсобствен имот, предназначен за ниско жилищно или вилно застрояване, не се изисква съгласие от останалите съсобственици в случаите, когато те са реализирали, започнали са или имат права за съответното строителство в имота.
      Въпросите, които трябва да изясните – кога е построен втория етаж, имате ли разрешително за строеж, инвестиционен проект и т.н.
      Направете консултация с надзорник от ДНСК(Дирекцията за национален строителен контрол), а също отидете в общината и се консултирайте с Главния архитект – техническия отдел.
      Ако не постигнете споразумение със съсобственика, според мен, варианта е съдебна делба.
      НЕКА СЪПРУГАТА ВИ СЕ СВЪРЖЕ С ДОБЪР АДВОКАТ, ако иска да уреди имуществените си отношения със сестра си.