обновено на 18.05.2022г.
обновено на 19.10.2021г.
Днес банките предлагат все по-атрактивни заеми на своите клиенти. Много от тях не събират такси за усвояване и управление на кредита, предоставят индивидуални ценови условия и по-внимателно обследват клиентите си.
Нужното самоучастие за покупка на имот обикновенно е 10%. Договаря се между страните по сделката.
Процентът кредитиране на база пазарна оценка на имот при покупкa с ипотечен кредит или рефинансирането му, който отпускат различните банки варира между 50% (за нежилищни имоти) до 85% (за жилищни имоти) от оценката на имота.
Оценката на имота е пазарната оценка, която банките правят чрез лицензиран оценител. Обикновенно тази пазарна оценка е по-ниска от пазарната цена на имота. Банките взимат предвид именно тази оценка и на база нея отпускат заем на кредитополучателите. Друг фактор е съотношението дълг / доход на кредитополучателя, но сега няма да се фокусирам върху него.
Условията за получаване на ипотечен заем най-общо са свързани с това да имате добър осигурителен доход, да работите на безсрочен трудов договор и да получавате доходите си по сметка в избраната банка. Когато получавате доходите си по сметка в банката ще получите по-добри лихвени условия по кредита.
Може да решите да ползвате кредит за финансиране на текущи нужди. Например за ремонт и обзавеждане, разходи за образование, различни семейни събития и други, или за закупуване на недвижим имот и рефинансиране на кредити, отпуснати от други банки.
Ето и някои важни понятия, с които е добре да сте запознати:
- ГЛАВНИЦА – това е сумата, която сте взели назаем от банката;
- ГПР / годишен процент на разходите/ – колкото по-нисък е годишният процент на разходите, толкова по-изгоден е кредита. В ГПР се включват не само дължимите лихви, но и таксите и комисионните, които ще трябва да плащате. Винаги сравнявайте ГПР на различните банки при еднакви условия – еднакъв период на кредита, еднаква сума, еднаква валута. Така ще може да прецените коя банка ви предлага най-добри условия.
- ЛИХВА ПО КРЕДИТ – сума която длъжникът плаща на кредитора за ползване на неговите парични средства.
- ЛИХВЕН ПРОЦЕНТ – това е процентът, с който банката олихвява предоставените в заем средства.
- ОБЕЗПЕЧЕНИЕ – поръчителство, гаранция, залог, ипотека, която осигурява възможност при непогасяване на кредита от страна на длъжника, дължимата сума да се събере.
- ВАЛЬОР – това е датата, от която започва да тече лихва по дадена банкова сметка. Отнася се за текущи, депозитни, влогови сметки, по разрешен кредит и др.
КАКВИ РАЗХОДИ ИМА ОЩЕ ЗА ПОКУПКА НА ИМОТ?
- Нотариални и държавни такси – заплащат се в деня на сделката при нотариус и включват: нотариални такси (за покупко-продажбата и за ипотека ако имота ще се потекира), местен данък при придобиване на имота, такси за вписване на нотариалните актове за покупко-продажбата и за ипотеката в Агенция по вписванията и т.н. Таксите се начисляват върху материалния интерес, който фигурира в нотариалния акт.
Местният данък при покупко-продажба на имот се определя от съответната община, като варира от 1,3% до 3% от материалния интерес на сделката. Таксата за вписване за покупка на имот в Агенция по вписванията е 0,1%, мин. 10 лева от материалния интерес на сделката. За вписване на ипотеката се дължат също държавни и нотариални такси и се определят като процент от размера на удостоверения материален интерес, в зависимост дали ипотеката е законна или договорна.
ПОЛЕЗНО И ВАЖНО
Добре е когато договаряте условията в предварителния договор с продавача, осигуряването на кредит да става паралелно с това. Тоест, не прибързвайте да капарирате или подписвате предварителен договор преди да сте наясно при какви условия банката ще ви отпусне заем, преди да сте наясно на каква сума от банката може да разчитате, преди да имате одобрение от банка. Това е важно за да се избегнат разминавания в сроковете, определени от банката и от продавача-собственик на жилището, а също и за да сте наясно със реалните възможности които имате.
ВАЖНО: Фирмата не е кредитен посредник по смисъла на ЗКНИП и не подлежи на регистрация по чл. 51 от ЗКНИП и Наредба №19 от 20 октомври 2016г на БНБ.
Най-четени публикации за имоти:
- Удостоверение по чл.87 за наличие или липса на данъчни задължения - 79 156 views
- Промени ЗУТ 2021 – предназначение, разрешение за строеж, ателиета, жилища, кладенци, летни кухни, гаражи - 74 181 views
- Кота било, кота корниз, застроена площ - 51 066 views
- ВИДОВЕ СГРАДИ С НОСЕЩИ СТЕНИ. СГРАДИТЕ В КОИТО ЖИВЕЕМ. - 43 772 views
- КАКВО ТРЯБВА ЗА ИЗДАВАНЕ НА УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗА ТЪРПИМОСТ НА СТРОЕЖ – (§ 16 от ДР на ЗУТ) и за ИЗДАВАНЕ НА АКТ ЗА УЗАКОНЯВАНЕ НА СТРОЕЖ? - 43 467 views
- Как и при какви условия се отменя договор за имот? Сделка. Недействителност. - 36 681 views
- Кадастър и Агенция по вписванията – имотни въпроси,идентификатор на имот,бланки, заявления, удостоверения - 27 601 views
- Имоти - 25 081 views
- Договор за наем – ключови моменти - 22 015 views
- Узаконяване на незаконни пристройки. Законен и незаконен строеж. - 20 158 views
- Покупка на имот – плащане на цена - 19 436 views
- Удостоверение за тежести – давност и максимален срок, в който важи - 19 386 views
- Стени в сградата. Монолитно и панелно строителство. - 19 129 views
- Как става заличаване на ипотека в ДСК – стари законни ипотеки - 18 485 views
- Покривни конструкции и покривки. Покрив. - 17 095 views