Случвало ли ви се е да сключите договор за наем без наемодателят да ви предостави нотариален акт, с който да удостовери, че именно той е собственик на имота и има право да отдава конкретен апартамент под наем?
Търсейки стая под наем на близък човек, се натъкнахме именно на подобен отказ от предоставяне на лични данни и документ удостоверяващ собствеността. Наемодателят твърдеше, че именно той е собственик на жилището. Беше нервен и дори повишаваше тон по телефона твърдейки, че досега никога не бил показвал документ за собственост на имота. Сключвал договора с наемателите на „честна дума“. След дълъг спор сподели, че бил син на собствениците, че имал пълномощно от майка си, и че ние като юридическо лице представляващо наемателя нямаме право да му искаме за справка какъвто и да било документ.
Кога в нас се породиха съмнения, че става въпрос за измама? Не е ли странно физическо лице, отдаващо имот под наем да отказва да се легитимира пред наемателя?
Въпросния наемодател сподели, че е запознат със закона като цитира чл.234 от ЗЗД.
Чл.234 от ЗЗД казва:
Ако не е уговорено противното, наемателят може да пренаеме части от наетата вещ без съгласието на наемодателя. Но и в този случай той не се освобождава от задълженията си по договора за наем.Относно ползуването от имота пренаемателят не може да има повече права от наемателя.Пренаемателят е задължен спрямо наемодателя само за наема, който той дължи при завеждане на иска, без да може да противопостави плащанията, които е направил преждевременно.
Очевидно лицето, което първоначално се представяше за собственик, в последствие се оказа син на собствениците с пълномощно / така и не сподели дали то е нотариално заверено/, не беше собственик! Беше наемател, който без знанието и съгласието на собственика пренаемаше имота като го отдаваше под наем на трети лица!
ЕТО ЗАЩО, УВАЖАЕМИ СОБСТВЕНИЦИ, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ВКЛЮЧВАЙТЕ КЛАУЗА В ДОГОВОРА СИ ЗА НАЕМ, ЧЕ НАЕМАТЕЛЯ НЯМА ПРАВО ДА ПРЕНАЕМА И ОТДАВА ПОД НАЕМ НАЕТИЯ ОТ НЕГО ИМОТ. СЛЕДЕТЕ КАКВО СЕ СЛУЧВА В АПАРТАМЕНТА ВИ, КОЙ ГО ПОЛЗВА И ЗА КАКВО ГО ПОЛЗВА.
Постоянно изтъкваме на нашите клиенти колко е важна документалната страна в една сделка с недвижим имот. Независимо дали става дума за прокупко-продажба или имот под наем.
Как още наемателите и наемодателите да са спокойни и сигурни когато сключват договор за наем?
- Договор за наем трябва да се сключва писмено.
- Преподписвайте договора за наем ежегодно, като вземате депозит, който да покрие неплатен наем и/или комунални сметки.
- Наемодателят трябва да декларира доходи от наем, получени предходната година. Например, подавайки декларация тази година с нея ще декларирате получения през миналата година доход от наем.
- Поискайте наемателя да се регистрира в общината по „настоящ адрес“ на наетия имот. Регистрацията по „настоящ адрес“ не води до смяна на личната карта.
- Запишете в договора за наем, че наемателят е длъжен ежемесечно да Ви представя платени сметки, в противен случай имате право едностранно да прекратите договора.
- Уведомете домоуправителя, че във вашия имот има наемател. Вашият наемател ще трябва да заплаща сметките за поддръжка на общите части на етажната собственост на касиера.

Най-четени публикации за имоти:
- Удостоверение по чл.87 за наличие или липса на данъчни задължения - 73 758 views
- Промени ЗУТ 2021 – предназначение, разрешение за строеж, ателиета, жилища, кладенци, летни кухни, гаражи - 50 025 views
- Кота било, кота корниз, застроена площ - 44 857 views
- КАКВО ТРЯБВА ЗА ИЗДАВАНЕ НА УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗА ТЪРПИМОСТ НА СТРОЕЖ – (§ 16 от ДР на ЗУТ) и за ИЗДАВАНЕ НА АКТ ЗА УЗАКОНЯВАНЕ НА СТРОЕЖ? - 41 552 views
- ВИДОВЕ СГРАДИ С НОСЕЩИ СТЕНИ. СГРАДИТЕ В КОИТО ЖИВЕЕМ. - 39 903 views
- Как и при какви условия се отменя договор за имот? Сделка. Недействителност. - 31 013 views
- Кадастър и Агенция по вписванията – имотни въпроси,идентификатор на имот,бланки, заявления, удостоверения - 26 748 views
- Договор за наем – ключови моменти - 21 437 views
- Узаконяване на незаконни пристройки. Законен и незаконен строеж. - 19 337 views
- Имоти - 18 466 views
- Удостоверение за тежести – давност и максимален срок, в който важи - 18 356 views
- Покупка на имот – плащане на цена - 17 326 views
- Стени в сградата. Монолитно и панелно строителство. - 17 124 views
- Как става заличаване на ипотека в ДСК – стари законни ипотеки - 17 119 views
- Документи при продажба - 16 086 views