Покривни конструкции и покривки. Покрив.

Покривът е най-горният завършек на сградата с основно предназначение да я предпази от атмосферни влияния (валежи, топлина, студ, вятър и др.). Покривите с наклон над 7% се наричат СКАТНИ, а тези с наклон под 7% – ПЛОСКИ.
Елементи на скатния покрив са:
1. Покривна покривка
2. Покривна конструкция
3. Стряха, респективно корниз
По ПОКРИВНАТА ПОКРИВКА може да бъдат отбелязани следните елементи:
– ПОКРИВНИ СКАТОВЕ (1 на схемата) – една или повече наклонени плоскости в правоъгълна, трапецовидна и други геометрични форми;
– КАПЧУК (2 на схемата)- периферен завършек около покривната повърхност;
– БИЛО (3 на схемата)- пресечена хоризонтална линия на две покривни повърхности;
– МАИЯ (4 на схемата)- пресечена наклонена линия на две покривни плоскости, които образуват вътрешен ъгъл;
– УЛАМА (ДОЛИЯ)(5 на схемата) – пресечена наклонена линия на две покривни плоскости, които образуват вътрешен ъгъл;
Покрив - покривна повърхност

ПОКРИВНАТА КОНСТРУКЦИЯ поема товарите от покривната покривка, снега, ветровите сили, собственото тегло и др. и ги предава на носещите стени и други опори на сградата. Основните материали, от които са направени скатните покривни конструкции, са дърво, стоманобетон или метал.

СТРЯХА (КОРНИЗ) е надвесващата част от покрива пред външните стени. Тя се нарича стряха, когато е направена от дърво и корниз, когато е от масивен материал като тухла, камък, бетон, стоманобетон.
Предназначението на стряхата(корниза) е да не позволява на стичащите се от покрива води да текат по фасадата на сградата.

ФОРМИ НА ПОКРИВА
Покривът трябва да бъде с проста форма, без чупки и придатъци, които усложняват конструкцията, задържат снега и валежните води и са свързани с чести поправки.

Според формата покривите биват:
ДВУСКАТЕН или наричан още „покрив на две води“. Състои се от два равни правоъгълника. Стряхата, респективно корнизът, обикаля от двете страни хоризонтално и на едно ниво, а по челата на сградата е под наклон.
Неравномерният двускатен покрив е съставен от два различни правоъгълника. Стряхата(корниза) обикаля отстрани хоризонтално, но е на различни нива, а по челата на сградата е под наклон.

ЧЕТИРИСКАТЕН ПОКРИВ или „покрив на четири води“. Сградата е покрита от четирите страни с покривни плоскости, които към по-дългите и страни са трапеци, а към по-късите – равнобедрени триъгълници. Стряхата (корниза) по всички страни на сградата е на едно ниво.

МАНСАРДЕН ПОКРИВ (на името на френския архитект Mansard, който го е конструирал в средата на XVII век). Формата на този покрив е съставена от горни наклонени (най-често под 30°) и долни наклонени (под 60°) плоскости. Мансардния покрив се прилага като двускатен и четирискатен. В покривното пространство се получава при долните плоскости редовен използуваем „мансарден етаж“.

ЕДНОСКАТЕН ПОКРИВ – съставен е само от една наклонена покривна плоскост. Стряхата (корнизът) е по двете страни на сградата хоризонтална и на различни нива, а по другите две страни тя е под наклон.

МАТЕРИАЛИ ЗА ПОКРИВНИТЕ ПОКРИВКИ са керемиди, плочи от естествен камък, дърво, ламарина, стъкло, стъклобетон, асфалтови настилки и битумни мушами и др.
Полагането на покривките започва винаги от стряхата(корниза) към билото.

Конструкцията и видът на покрива зависят от относителната влажност на въздуха в помещенията, над които се изграждат.

ПЛОСКИЯ ПОКРИВ съчетава три основни функции – ограждащи, изолационни и оформящи. Когато се използват като открити площатки, плоските покриви се наричат покривни тераси.

Плоските покриви са изложени на много по-силно нагряване, на овлажняващи и механични въздействеи, затова неговите елементи трябва да са много по-устойчиви срещу последиците от тях.

Плоските покриви биват студени – когато не съдържат топлоизолационен пласт, и топли – когато са с топлоизолационен пласт и са над отопляеми помещения.

Отвеждането на дъждовната вода при плоския покрив може да стане вътрешно или външно. За нашите климатични условия се препоръчва вътрешно отвеждане. С него се избягват сложните детайли при корниза или борда, отстранява се образуването на ледени висулки и запушването с лед на водоемниците и водосточните тръби. Водосточните тръби трябва да се прекарват само през отопляеми помещениия и да се свързват с канализацията.

Най-често за носеща конструкция на плоските покриви и тераси се използва последната таванска стоманобетонна плоча  с монолитно или сглобяемо изпълнение. Поставя се и хидроизолация.

Използвана литература: „Сградостроителство“, Щ. Щерев, М. Ангелов, Г. Стойчев, 1974





Най-четени публикации за имоти:


Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

2 мнение в Покривни конструкции и покривки. Покрив.

  1. Виктор каза:

    Добра статия, благодарим за споделянето

    1. Десислава Щебетовска каза:

      Здравейте,
      и аз благодаря за оценката!
      Поздрави,
      Десислава Щебетовска